Výběr koloběžky pro začátečníky
FREESTYLE KOLOBĚŽKY PRO ZAČÁTEČNÍKY
KDO JE ZAČÁTEČNÍK?
Freestyle koloběžky pro začátečníky jsou určeny pro tyto jezdce:
Věk: 6 až 12 let
Hmotnost jezdce: do 40 kg
Je třeba si uvědomit, že k poškození koloběžek u začátečníků dochází zejména v důsledku nesprávného prováděním triků či provádění triků, ke kterým koloběžka není určena.
U začátečníků, z principu věci, je nesprávné provádění triků na denním pořádku. Proto je důležité provádět či učit se jenom takové triky, pro které je koloběžka určena.
ZPŮSOB SPRÁVNÉHO POUŽÍVÁNÍ KOLOBĚŽEK PRO ZAČÁTEČNÍKY
1. Koloběžky pro začátečníky jsou určeny pro nácvik základních triků tj. bunnyhop, tailwhip, 180, barspin, dále pak pro nácvik základních pohybů ve skateparku a v neposlední řadě pro nácvik základních streetových triků tj. grinds & slides.
2. Dále jsou tyto koloběžky určeny pro takovou jízdu ve skateparku, kdy jezdec kopíruje povrch překážek tj. rádiusy, fun boxy, pyramidy, bowly, apod.
3. A v neposlední řadě jsou koloběžky pro začátečníky určeny pro běžnou jízdu mimo skatepark. Je však žádoucí, aby začátečníci jezdili na rovném a čistém povrchu (pamatujte, že kamínky, střepy a jiné nečistoty poškozují kolečka).
ZPŮSOB NESPRÁVNÉHO POUŽÍVÁNÍ KOLOBĚŽEK PRO ZAČÁTEČNÍKY
1. Skákání z výšek větších než 20 cm
2. Časté grindování
3. Půjčování koloběžky starším kamarádům
4. Dlouhé a nepřerušované brzdění
5. Jízda s koloběžkou, která má povolené součástky (povolená kolečka, povolený headset).
6. Jízda ve vodě, v dešti, za mokra
VÝBĚR KOLOBĚŽKY PRO ZAČÁTEČNÍKY
V eshopu Gizmania nenaleznete koloběžky pro začátečníky. Nenechte se však zmást. Je to z toho důvodu, že nabízíme pouze kvalitní produkty a předpokládáme, že náš zákazník se freestyle scooteringu bude nějaký čas aktivně věnovat. Proto máme freestyle koloběžky rozdělené podle převažujícího způsobu použití. Samozřejmě si koloběžku můžete zvolit i na základě parametru Dovednost jezdce tj. “středně pokročilý” nebo “pokročilý“ jezdec. V tomto případě použijte filtr a zvolte požadovanou úroveň dovedností. Pokud je vaše dítě úplný začátečník, vybírejte koloběžku z kategorie “univerzální koloběžky” a potom ve filtru zvolte hodnotu “středně pokročilý”.
Freestyle scootering se neliší od ostatních sportů. Přibližně každý pátý začátečník u sportu zůstane a věnuje se freestyle scooteringu delší dobu. Mnoho dětí tak zůstane pouze u své první koloběžky a dále ve sportu nepokračují.
Důležitý poznatek: Je-li vaše dítě sportovního založení, již nějaký sport pravidelně vykonává a je tedy předpoklad, že se freestyle scooteringu bude věnovat, pak je na místě otázka, zda-li vůbec základní koloběžku kupovat?
Sportovně založené dítě, které se freestyle scooteringu bude věnovat několikrát týdně, třeba jako i vedlejšímu sportu, brzy dosáhne limitu nejlevnějších koloběžek. Motivované děti se učí rychle.
Samostatnou kapitolou je přechod ze základní koloběžky na koloběžku kvalitnější. V e-shopu Gizmania tyto levné, základní koloběžky neprodáváme, jsou však dostupné v mnoha obchodech, obzvláště pak v maloobchodních řetězcích prodávajících sportovní zboží. Tyto základní, levné koloběžky často používají jiný systém komprese než všechny ostatní koloběžky. Upgrade levné koloběžky na kvalitnější koloběžku je pak poměrně drahý a v podstatě nemá ekonomické opodstatnění.
VELMI ČASTO SE SETKÁVÁME S NÁSLEDUJÍCÍ SITUACÍ:
Základní koloběžky většinou používají závitové & neintegrované hlavové složení, kolečka o průměru 100 mm a vidlici, která je kompatibilní pouze s kolečky o průměru 100 mm.
Rodiče se ptají:
„Dítě za pár měsíců zničilo plastová kolečka a nyní by chtělo kolečka s hliníkovým středem o průměru 110 mm“.
Naše odpověď:
„Nemá to cenu. Upgrade bude velmi drahý a násobně převýší hodnotu vaší stávající koloběžky. Kromě koleček budete totiž potřebovat i novou bezzávitovou vidlici. Cena za upgrade bude minimálně 2 500 CZK. Jaká jsou řešení? Buďto si znovu pořiďte kolečka o průměru 100 mm anebo stávající koloběžku prodejte a kupte takovou koloběžku, která bude splňovat vaše nové požadavky.